Kağıt ve ambalaj sektörü normal yaşamda bakıpta göremediğimiz önemli sektörlerden biri. Sektörün kendi içinde gelişimini ve geleceğini Ake Kâğıt- Ambalaj'a sorduk . Ake Ambalaj" adı altında kurulmuş olup sadece kese kâğıtları ve "fast food" ambalajları üreten bir firmaydı. 2010 yılında "AKE Kâğıt Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti" olarak şirketleşmemizle beraber karton çanta alanında hizmet vermeye başladık. Firmamız 2003 yılından bu yana ilkeli çalışma prensipleri ile kısa sürede sektörünün öncü kuruluşlarından biri olmayı başarmıştır. Sürekli değişen piyasa koşullarına uymak ve değerli müşterilerimizin isteklerine cevap verebilmek için ürün yelpazesini sürekli genişletmiş, her zaman kaliteyi en yüksek düzeyde tutmuş ve kâğıt ambalaj ürünlerini en uygun fiyatlarla piyasaya sürmeyi başarmış bir firma durumundayız.

Can we have information about you and your firm ?
"Ake-packing" in 2003, our firm was a firm making only paper bags and fast-food packing. Having become a company as AKE PAPE-PACKING ( industry and trade limited company) in 2010, we began to serve in the field of cardboard bags. Our firm has succeeded to be one of the pioneering institıtions with its essential working principles since 2003.We are now a firm which has

Kâğıt sektörünün gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
Kâğıt sektöründeki gelişim öncelikle bazı belediyelerin plastik poşeti yasaklaması ve kâğıt poşet kullanımını teşvik etmesiyle birlikte çok büyük bir ivme kazanmıştır. Yeni gelişen kâğıt poşet sektörünün, yapılan teşviklerle birlikte çok daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum.

Yerli kâğıt üretimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
Yerli kâğıt konusu hep içimizde bir yaradır; çünkü ülkemizde kâğıt sektöründe çalışan firmaların % 90'ı kâğıdı yurtdışından getirmektedir. Bu konuda çalışmaların olduğunu duyuyoruz ve bu da bizi sevindiriyor; ileride inşallah kendi yerli kâğıdımızı kullanırız.

Sizin geri dönüşüme çok fazla önem verdiğinizi biliyoruz. Bu çevre bilinci nasıl gelişti?
Biz, işimiz kadar doğaya da saygılıyız. Daha önce de söylediğim gibi bu işe öncülük eden belediyeler oldu, geri dönüşümün teşviki konusunda birçok çalışma yürüttüler. Sivil toplum örgütleri bir dizi çalışmalar yürüttü, bizde geri dönüştürülebilen ürün üreten bir firma olarak bu çalışmaların içerisinde yer aldık. Böylelikle karşılıkla iletişimde bulunarak bu çevre bilincinin geliştiğini düşünüyorum.

Birçok kaliteli firmaya hizmet veriyorsunuz, bu güveni nasıl kazandınız?
Ben, "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" sözünün bu sorunuza tam anlamıyla cevap olacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye'de kâğıt poşet sektörü yeni bir sektör ve biz bu sektöre yönelen ilk firmalardan biri olduk. Bu bağlamda, ülkemizin birçok saygın firmasının işlerini aldık ve bu işleri tam manasıyla, kusursuz olarak yerine getirdik. Sadece özel sektöre değil devlet kuruluşlarımıza da hizmetler verdik; vermiş olduğumuz hizmet ve yapmış olduğumuz işler, bize karşı güveni sağlayan unsurlar oldu.

Son olarak başarı sırlarınızı öğrenebilir miyiz?
Çok çalışıyoruz, demeyeceğim… Düzenli çalışıyoruz. İşimizi severek ve dürüst bir şekilde yapıyoruz. Düzenin, doğrululuğun ve sevginin olduğu yerde başarının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

Widened the variety of products to live up to our customers' demand and keep up with the ever-changing market conditions, maintained the quality at the peak all the time and succeeded to release paper packing products we make in the markets at the most convenient prices.

What do you think about the development of paper sector ?
The development in the paper sector has been accelerated with the prohibition of plastic pochette by some municipalities and encouragement for paper bags. I think paper pochette sector will come to a much better level with these encouragements. What do you think about the production of domestic paper ? The issue of domestic paper is asource of sorrow for all of us.

Because,ninety percent of the firms working in paper sector in our county imports paper from abroad. We hear that studies for the solution to this problem go on and this pleases us; we will use –god willing- our domestic paper very soon.We know that you care much about recycling , How did this notion of environment develop ? We respect nature as well as our bussiness.As I said before, there have been municipalities pioneering for this work. They conducted many studies on the point of encouragement for recycling. The non-governmental organizations conducted a series of studies and we were involved in these studies as a firm which makes recyclable products. Thus, I believe this awareness of nature has developed through mutual interaction.

You serve for several quality firms, how did you gain their trust ?
I think I hit the nail on the head if I say : "Actions speak louder than words" Because paper pochette making is a new sector in our country. We became one of the firms which first went into this sector. In this context, wereceived the works of many respectable firms and carried them our perfectly and in the strict sense.We've served not only for private sector but also state institutions ; the service we perform and the works we do have been the factors that provide trust for us.

Lastly, can we learn the mystery of your success. ?
I won't say " we work hard" . We work regularly . We do our job willingly and honestly. I think in the place where order, truthfulness and love exist, success is indispensable.

www.pecete.com.tr

Copyright © Ake Kağıt Ambalaj San.Tic.Ltd. Şti. / Tüm Hakları Saklıdır.