Temel peçete görgü kurallarını öğrenmek harika bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olabilir. Kibar ve saygılı olduğunuzu gösterir.

 Günümüzde şefler ve garsonlar seçim yapabilecekleri çok çeşitli baskılı ve baskısız peçete ürünlerine sahiptirler. Resmi yemek için kumaş dokulu 48×48 bookfold veya 40×40 bookfold peçeteler vardır. Resmi olmayan  servisler için daha çok kağıt peçeteler tercih edilmiştir.

Kağıt  peçeteler, her biri belirli bir kullanıma göre uyarlanmış çeşitli boyutlarda üretilir. İçecekler ve ordövrler servis edilirken kullanılan  peçete kare şeklindedir. Boyutları 25×25 baskılı veya baskısız  olacak şekilde dikdörtgen  (garson katlama) olarak da kullanılabilir.

Bir öğle yemeği peçetesi boyutları 33×33 baskılı veya baskısız  olacak şekilde kare ve dikdörtgen  (garson katlama) olarak da kullanılabilir.

Şık bir akşam yemeği veya bir davette boyutları 40×40 baskılı veya baskısız  olacak şekilde kare ve dikdörtgen  (garson katlama) olarak da kullanılabilir.

Sonuç olarak ne kadar çok yiyecek ve içecek servis edilirse, dökülme potansiyeli o kadar fazla olur, bu yüzden peçetenin onu yakalamak için o kadar büyük olması gerekir.

Kumaş dokulu  peçeteler, özel tasarımlar ve monogramlarla basılmış, çeşitli renklerde ve çeşitli katlamada  satın alınabilir  hatta eşleşen masa örtüleriyle birlikte sunulabilir. Bununla birlikte, yüksek kalite, beyaz, 2 kat veyahut renk karışımı bir  peçete zarafetin zirvesi olarak kabul edilir.

peçeteler

Her ne kadar bir düğün resmi bir olay olarak görülse de zengin düğün sahipleri çok sayıda misafir için yemek sunabilir kumaş dokulu  peçeteler masa üstünde  güzel bir şekilde servis edilir. Düğünler de dahil olmak üzere büyük kutlamalar için de kabul edilebilir. Maliyet düşürmek için  boyutu, veya kalitesi kumaş peçeteye benzeyen  bir kağıt peçete kullanılabilir. Gelin ve damadın monogramları ile kabartmalı olarak veya alıcının özelliklerine göre başka bir şekilde sipariş edilebilirler.

Peçete Görgü Kuralları

Yemeye hazır

Bu görgü kuralları makalesini Facebook’ta paylaşın Bu görgü kuralları makalesini Twitter’da paylaşın Bu görgü kuralları makalesini Reddit’te paylaşın
Sofra Adabı Rehberi
Peçeteyi Kucağınıza Yerleştirme. Oturur oturmaz peçeteyi kucağınıza yerleştirin. Ev sahibi veya hostes varsa, peçetesini masadan kaldırmasını ve kucağına koymasını bekleyin. (Bu kuralın bir istisnası, yemeğe başladığınızda peçetenizi açmanız gereken açık büfe tarzı yemeklerdir.

Peçeteyi Açmak. Peçetenizi “çıtlatmadan” veya “sallamadan” tek bir yumuşak hareketle açın.

Boyut, bir peçeteyi kucağınızda nasıl açacağınızı belirler.

1. Büyük peçeteler yarıya kadar açılır.
2. Daha küçük peçeteler tamamen açılır ve kucağı tamamen kaplar.

Garson

Peçeteyi Sıkıştırmayın: Peçeteyi yakanızın içine, gömleğinizin düğmelerinin arasına veya kemerinize sokmayın.

Peçete Kullanımı: Yemek sırasında peçetenizi dudaklarınızı silmek için değil, kurulamak veya sıvazlamak için sık sık kullanın. İçeceğinizi içmeden önce dudaklarınızı kurulayın.

Peçete Halkaları: Peçete halkası varsa, peçetenizi çıkardıktan sonra halkayı ayarın sol üst tarafına yerleştirin. Yemeğin sonunda peçeteyi ortasından tutup halkanın içinden geçirin ve ucu masanın ortasına bakacak şekilde masanın üzerine koyun.

Masadan Geçici Olarak Ayrılmak: Masadan geçici olarak kalkarken peçetenizi sandalyenizin üzerine koyun. Sandalye döşemeli ise, peçeteyi kirli tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirin.

Yemeğin Sonunda Peçetenin Yerleştirilmesi: Yemeğin sonunda:

Peçete yemeğin sonunda gevşek bir şekilde katlanır.

Yerleşim düzeninizin ortasında bir tabak varsa, masadan kalkarken peçeteyi tabağın soluna koyun.

Yer düzeninizin ortası boşsa, peçete yer düzeninin ortasına serilir.

Peçetenizi kirli kısımları saklayacak şekilde gevşek katlar halinde bırakın.

Yemek sonrası kahve masada servis ediliyorsa, peçete kucakta kalır.

“]